Po stopách prospektorů - kvízy a pracovní listy

Téma historická těžba

Pískovec se těžil na mnohých místech tohoto kraje a byl vyhledávaným stavebním materiálem pro svou snadnou opracovatelnost. Jeho těžba probíhala poblíž vesnic nebo na úpatí kopců - prostě tam, kde k tomu byly vhodné podmínky. Kamenné kvádry sloužily ke stavbě lidských obydlí, nebo se z nich vyráběly ostění či zdobené portály. Tvrdší křemence byly užívány pro výrobu žernovů a brusů. Písek byl nepostradatelný ve sklářském řemesle. Na vybraných lokalitách svázaných s vulkanickou činností se těžila železná ruda, která se tavila ve vysokých pecích a zpracovávala v hamrech. Probíhala také těžba čedičových sloupců, která poznamenala významně reliéf místní krajiny (Panská skála, Čertova stěna, Čertova zeď ad.).

Před těžbou probíhala prospektorská činnost – tedy vyhledání správných míst, kde by se mohlo těžit. Prospektor je hledač nerostů, rud a drahých kovů, průzkumník. Správný prospektor musel krajinu dobře znát, musel se v ní umět pohybovat, mít orientační smysl. Žíly zlata, drahé kameny – možná takové touhy poháněly prospektory do nových neznámých krajů. O nalezení pokladu sní snad každý a některým tyto touhy po hledání pokladu vydrží celý život. Pokladem však může být i žíla železné rudy. Pojďte se s námi vydat za krajinou a jejími „poklady“. Staňte se s námi alespoň na chvíli prospektory.

V rámci projektu jsme vytvořili sadu pracovních listů, které si zde můžete stáhnout nebo je najdete v naší brožurce Po stopách prospektorů na Českolipsku:

Pracovní listy a vyluštění

Lokalita Pracovní list Vyluštění
Čertova zeď  Pracovní list Vyluštění
Solvayův lom – Stříbrník Pracovní list Vyluštění
Děvín a okolí Pracovní list Vyluštění
Pod Velkým Vápenným Pracovní list Vyluštění
Šibenice – Kozí hřbet Pracovní list Vyluštění

 

Kontaktní osoba projektu
Dominik Rubáš
+420 777 229 750
Geolog
domrubi@seznam.cz
Loga Partnerů
ministerstvo_zivotniho_prostredi